Wayzley Academy

Snack Boxes

Posted by: justakrazymom on: October 29, 2009

So I totally stole this idea from one of my bestest HSing mom friends Heather . It was like she KNEW we needed this… I have this issue with the kids eating too many snack or worse..my 15 year old eating in one sitting what it would take the other 3 two days to eat… it gets too costly to keep up with that kinda stuff!

So I shelled out a whooping $.94 each for three 6qt containers and filled them up for each kid! We have pretzels, crackers, fruit snacks granola bars etc..in each is enough stuff for between 7-10 days of snacks, as they also eat yogurt, fruit etc, things I can’t really put IN the boxes.

In order to keep the cost of snacks as low as possible I don’t buy any snack individually wrapped that I can buy in a bigger bag and divide up.

I can get about 7 snack sized baggies with about 1/2 a cup of snack out of things like those mini oreo and nutter butter.. and they are less than $2 per bag. The pretzel’s are $1.00 a bag and I can get about 15 snack baggies with 1/2 a cup or so and have some left over to put where my teen can get at them.

After I package all the snacks up I place them in gallon baggies along with any pre-packaged stuff i do buy ( granola bars, fruit snacks etc) for easy refilling and ez grabbing if we need snacks for when we go to dance or to the park!

5 Responses to "Snack Boxes"

Love this idea! I have snack baskets that are similar, and my girls love it!! The problem, of course, is mommy remembering to fill it up!

This was such a wonderful idea that Heather had. I also buy the bigger bags of snacks and divide them up. It is a bit cheaper for us that way.

I love it! I would use it, but Eli has to have 2-3 snacks with insulin so Remy eats then. I miss the days of kids being able to snack when they want. *sigh*

What memories ! My mother did this when I was little. It worked like a charm as I always wanted to have more snacks left to eat when my sister and brother were out. I ate less and had bragging rights.

Hope it works well for you guys!

I like the bigger bags of things and then divide… but my MOM buys the individual servings. Now, mind you, she NEVER did that when we were growing up!

Comments are closed.

Living in the Past

Instagram

Copy and Paste Code

Categories

By Incsub and rob
web counter